9ο Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής

Την Τετάρτη  10/10/2018  με τους μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου του σχολείου μας πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στο 9ο Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής που διοργανώνει το Κέντρο Τεχνολογικής Έρευνας ΑΜΘ ,το επιμελητήριο Καβάλας ,η Περιφέρεια ΑΜΘ και το Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής στην σύγχρονη εκθεσιακή αίθουσα «Απόστολος Μαρδύρης » στη Νέα Καρβάλη  Καβάλας .

Στο Φεστιβάλ οι μαθητές  χωρισμένοι σε ομάδες είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν  και να συμμετάσχουν ενεργά σε διάφορα Ρομποτικά εκθέματα τα οποία αποτελούσαν αντικείμενο έρευνας  εθελοντών φοιτητών , καθώς επίσης και ένα μέρος της διάλεξης που έδωσαν οι διοργανωτές του Φεστιβάλ.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν να δοθεί η δυνατότητα στους μαθητές μας να γνωρίσουν νέες πρακτικές των νέων τεχνολογιών  και λειτουργικές εφαρμογές των προϊόντων υψηλής τεχνολογίας.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη, μπορείτε να δείτε εδώ

Μαρίνα Ράλλη Π.Ε 86 (Πληροφορικός)