Σήμερα, 25 Οκτώβρη 2019 το σχολείο μας επισκέφθηκε το Οχυρό Λίσσε, όπου πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή της 28ης Οκτωβρίου και η απονομή Αριστείων – Βραβείων για το σχολικό έτος 2018 – 2019.

Αρχικά έλαβε χώρα η ξενάγηση στις στοές του Οχυρού από τον πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας κ. Νευροκοπίου, κ. Ησαΐα Χατζηκωσταντίνου, όπου οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να αντιληφθούν τις συνθήκες κάτω από τις οποίες οι μαχόμενοι τότε στρατιώτες υπερασπίστηκαν την περιοχή.

Έπειτα οι μαθητές και οι καθηγητές παρακολούθησαν μια εκτενή ψηφιακή παρουσίαση των γεγονότων της περιόδου 1938 – 1944 στην περιοχή μας και ενημερώθηκαν για την κατασκευή των οχυρών και της Γραμμής Μεταξά αλλά και για την σπουδαιότητα των μαχών που διεξήχθησαν σ’αυτά.

Τέλος στο χώρο του Οχυρού απονεμήθηκαν τα Αριστεία – Βραβεία από το Διευθυντή του σχολείου μας κ. Μωυσιάδη στους μαθητές που αρίστευσαν το προηγούμενο σχολικό έτος και ακολούθησε ο ορισμός της σημαίας για την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.

Φωτογραφίες και βίντεο από την επίσκεψη μπορείτε να δείτε εδώ