Πείραμα του Ερατοσθένη

Ένα από τα πιο σημαντικά πειράματα που πραγματοποιήθηκε στην ιστορία της ανθρωπότητας ήταν η μέτρηση της περιφέρειας της Γης από τον Ερατοσθένη τον 3 π.Χ. αιώνα. Ο Ερατοσθένης πληροφορήθηκε ότι στη Συήνη (σημερινό Ασουάν) ο ήλιος κατά το μεσημέρι του θερινού ηλιοστασίου ρίχνει τις ακτίνες του κάθετα στον ορίζοντα και φωτίζει τον πυθμένα ενός πηγαδιού. Την ίδια στιγμή στην Αλεξάνδρεια οι ακτίνες του ηλίου σχηματίζουν μια γωνία 7,2 μοίρες με την κατακόρυφο του τόπου. Στη συνέχεια μέτρησε την απόσταση Αλεξάνδρειας – Συήνης και υπολόγισε, με αξιοζήλευτη ακρίβεια την περιφέρεια της γης.

Σήμερα, Δευτέρα 21 Μαρτίου, ημέρα Ισημερίας, στο προαύλιο του σχολείου πραγματοποιήθηκε το πείραμα του Ερατοσθένη. Μαθητές και μαθήτριες που εκδήλωσαν το ανάλογο ενδιαφέρον, συμμετείχαν στη διαδικασία προσομοίωσης της απόπειρας του Ερατοσθένη να μετρήσει την ακτίνα της Γης. Αρχικά ενημερώθηκαν, μέσω μιας ενδιαφέρουσας διαδραστικής παρουσίασης, από τον υπεύθυνο καθηγητή κ. Μιχαλάκη Μιχαήλ αναφορικά με την προσωπικότητα και τη δράση του πολυπράγμονα αυτού αρχαίου Έλληνα. Εν συνεχεία, στον εξωτερικό χώρο του σχολείου όλοι μαζί και με την κατάλληλη συνεργασία προχώρησαν στην προσομοίωση, επιδιώκοντας να μετρήσουν με αντίστοιχο τρόπο την ακτίνα της Γης. Οι καιρικές συνθήκες ήταν ευνοϊκές και ο ήλιος αρωγός αυτής της προσπάθειας. Το αποτέλεσμα της μέτρησης κρίθηκε ικανοποιητικό και οι μαθητές επιβραβεύτηκαν, τόσο για τη συμμετοχή τους όσο και για την εν γένει θετική διάθεση που επέδειξαν.

Φωτογραφίες εδώ