Παγκόσμια μέρα κατά της παχυσαρκίας σχολ. έτος 2014 – 2015

Στο αμφιθέατρο του δημαρχείου Κ. Νευροκοπίου, την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου, έλαβε χώρα η ενημέρωση από εκπροσώπους του Ερυθρού Σταυρού Δράμας αναφορικά με το πρόβλημα της παχυσαρκίας. Στην εκδήλωση παραστάθηκαν μαθητές του Γενικού και Επαγγελματικού Λυκείου, αλλά και του Γυμνασίου, ενώ παρόντες ήταν και κάτοικοι του Δήμου, οι οποίοι προσφέρουν εθελοντικά τις υπηρεσίες τους στον εν λόγω φορέα, αλλά και στην ομάδα των «καλών Σαμαρειτών».  Η διαιτολόγος κ. Λίνα Παπαδοπούλου ενημέρωσε τα παιδιά σχετικά με ζητήματα διατροφικής συνήθειας, προβάλλοντας τα οφέλη της μεσογειακής δίαιτας και δίνοντας, παράλληλα, πολύτιμες συμβουλές για μία ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή. Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν θετικά στο κάλεσμα, ενώ ανανεώθηκε και το «ραντεβού» για προσεχείς δράσεις, που θα προγραμματιστούν και θα υλοποιηθούν με την αρωγή και σύμπραξη μελών του Ερυθρού Σταυρού. Απώτερος στόχος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών για σημαντικά θέματα, αλλά και η ανάδειξη την έννοιας του εθελοντισμού στη σύγχρονη ζοφερή πραγματικότητα.

[table id=2 /]